Seronil


Dostępne postacie leku:

1. Nazwa: Seronil Postać: tabl. powl. 10 mg 100 tabl. Cena: 48.26zł

2. Nazwa: Seronil Postać: tabl. powl. 10 mg 30 tabl. Cena: 16.60zł

3. Nazwa: Seronil Postać: kaps. twarde 20 mg 100 kaps. Cena: 67.95zł

4. Nazwa: Seronil Postać: kaps. twarde 20 mg 30 kaps. Cena: 24.42zł


Leki o tym samym składzie(zamienniki):

Andepin Bioxetin Deprexetin Fluoksetyna Egis Fluoxetin Polpharma Fluxemed Seronil Xetiran Fluoxetin

Seronil jest lekiem posiadającym działanie przeciwdepresyjne . Substancją aktywną leku jest: fluoksetyna . Lek ten sprzedawany jest na terenie polski w 4. różnych opakowniach, różniących się ilością leku lub zawartością pojedynczej dawki. Seronil sprzedawany jest jako tabletki powlekane kapsułki twarde . Ceny leku wynoszą od 16.6 zł do 67.95 zł. Zachęcamy do podzielenia się swoja opinią na temat leku. Chętnie odpowiemy również na każde pytanie w naszym dziale forum.


Seronil jest lekiem przeciwdepresyjnym, który należy do leków z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny(SSRI).

Działanie  Seronilu obejmuje regiony w mózgu związane z odczuwaniem stanu depresji, paniki, niepewności.  Leki antydepresyjne często przywracają prawidłowe stężenia neuroprzekaźników, których zachwiana równowaga jest jedną z przyczyn depresji.

Wskazania do brania Seronilu:

Seronil stosuje się w leczeniu:

 

 • dolegliwości depresyjnych,
 • zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych
 • bulimia,
 • przedmiesiączkowe zaburzeniu dysforycznym.

Sposób działania Seronilu

Dokładny mechanizm działania fluoksetyny(substancji aktywnej Seronilu) nie jest znany. Wiadomo, że łączy się ze specjalnym kanałem umożlwiającym wychwyt zwortny serotoniny z przestrzeni synaptycznej do aksoplazmy. W wyniku tego zwiększa się jej ilość w przestrzeni synaptycznej(w stanach depresyjnych zazwyczaj ilości neuroprzekaźnika są niskie), co prowadzi do poprawy nastroju.

 

Działania niepożądane Seronilu:

Wśród innych działań niepożądanych należy wymienić:

 • reakcje skórne obejmujące powstawanie pęcherzy, czerwoną wysypkę
 • sztywność mięśni, pocenie się, wysoką gorączkę, przyspieszone bicie serca
 • objawy żołądkowo-jelitowe obejmujące nudności, wymioty, biegunkę, spadek apetytu
 • ból głowy, problemy z koncentracją, utratę pamięci, osłabienie, problemy z oddychaniem

Mniej poważne działanie niepożądane obejmują:

 • spadek libido, impotencja, brak orgazmu
 • problemy z zasypianiem
 • wzmożony apetyt, zmianę masy ciała
 • suche usta

Przeciwwskazania do brania Seronilu:

Nie przyjmuj Seronilu razem z lekami należącymi do grupy inhibitorów monoaminooksydazy(MAO). Należy czekać co najmniej 14 dni po odstawieniu MAO zanim sięgnie się po Seronil. Należy czekać co najmniej 5 tygodni po odstsawieniu Seronil zanim weźmie się lek z grupy MAO. Leku nie powinno się stosować u osób uczulonych na fluoksetynę ani u dzieci poniżej 18 roku życia.

Zanim weźmiesz lek poinformuj lekarza jeśli cierpisz na któreś z poniższych schorzeń:

 • choroby wątroby
 • choroby nerek
 • cukrzyca
 • drgawki lub epilepsja
 • choroba dwubiegunowa
 • uzależnienie od leków
 • próby samobójstwa w przeszlości

 

Interakcje Seronilu z innymi lekami

Lekki SSRI podwyższają stężenie osoczowe stosowanych równocześnie trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych, haloperidolu, fenytoiny, karbamazepiny, diazepamu lub soli litu. W przypadku zażywania podanych leków należy zachować ostrożność, rozważyć zmianę sposobu dawkowania i obserwować pacjenta pod kątem wystąpienia działań niepożądanych.

Seronilu nie należy łączyć z inhibitorami MAO. Połączenie dwóch leków jest niebezpieczne ze względu na możliwość wystąpienia zespołu serotoninowy. Objawia się on: drgawkami, zwiększoną ciepłotą ciała, tachykardią, nadciśnieniem.

W jaki sposób przyjmować Seronil?

Przyjmuj Seronil zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przyjmować w większych lub mniejszych dawkach bądź dłużej niż jest zalecane. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie lub recepci.

Lekarz może czasami zmienić dawkę fluoksetyny, dopasowując ją indywidualnie do Twoich potrzeb.

Nie należy kruszyć, żuć, ani otwierać kapsułki fluoksetyny. Lek trzeba połknąć w całości. Uszkodzenie lub otwarcie tabletki może spowodować, że zbyt dużo leku uwolni się w jednym czasie

Co jeśli zapomnę dawkę?

Przyjmij pominiętą dawkę tak szybko, jak to możliwe. Jeśli zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki przyjmij tylko jedną tabletkę. Nie należy przyjmować dodatkowych dawek w celu uzupełnienia dawki pominiętej.

Opinie o leku Seronil:

ala

Seronil to jedyny lek uspokajający, po którym nie czuje żadnych dodatkowych skutków ubocznych. Wczęsniej stsosowałam fevarin oraz Paroxinor. Nie mogłam spać, piekły mnie oczy, czułam mdłosći. Lekarz w końcu przepisał mi Seronil, który aktualnie biorę już od roku. Cały czas jestem na dawce 10mg. Zażywam tabletki 3 razy dziennie i czuję się bardzo dobrze:)

malgorzata

ja przeszlam z fluoksetiny 20 mg zazywalam 17 miesiecy i czulam sie dobrze wiec lekarz stwierdzil zeby powoli odstawiac i wypisal seronil ale po nim mam skutki uboczne takie jak zawroty glowy i niewiem czy ten lek moze jest nie dlamnie czy to normalne napiszcie prosze

Twoja opinia o leku Seronil: